Szeroko pojęta automatyka bezpośrednio dąży do ograniczenia ingerencji człowieka w jak największej liczbie czynności. Mówiąc inaczej – dąży do zwiększenia ludzkiej wygody. I trudno zanegować jej mnogie sukcesy na tej płaszczyźnie, ponieważ zwiększenie liczebności np. maszyn przemysłowych, które praktycznie samodzielnie wykonują swoją, pracę przyczyniło się zarazem do zwiększenia wydajności produkcji i jej optymalizacji.

Automatyczna brama a bezpieczeństwo

automatyka do bram wjazdowychDziałanie człowieka ogranicza się w dużej mierze do konserwacji i diagnostyki takich urządzeń. Automatyka wkracza jednak w coraz więcej przestrzeni ludzkiego życia, czasami nawet w sposób wymykający się świadomości człowieka. Na pewno wielu mieszkańców Bielska-Białej pamięta jeszcze konieczność ręcznego otwierania bram wjazdowych, a prawdopodobnie wciąż są tam kierowcy, którzy to robią. Niemniej jednak od kilku lat coraz bardziej upowszechniają się bramy automatyczne. Są o wiele wygodniejsze i bardziej praktyczne od swoich niezautomatyzowanych odpowiedników. Przed wjazdem na teren swojego domu wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie, a po wjeździe – zrobić dokładnie to samo. Nie trzeba dwukrotnie wychodzić z pojazdu. Omawiana tu automatyka nie wymaga wymiany całej bramy. Niezależnie od tego, czy ma się wersję skrzydłową, czy przesuwaną można znaleźć odpowiednie urządzenie, które po instalacji będzie kontrolowało całą bramę. Najczęściej są to niewielkich rozmiarów skrzynki umieszczane na samym dole.

automatyka do bram wjazdowychPilot bezpośrednio łączy się z systemem, a ten kontroluje całą konstrukcję. Jeśli natomiast chodzi o miejsca, w którym popularna jest automatyka do bram wjazdowych – Bielsko-Biała i okoliczne tereny wydają się niezwykle bogate w firmy i producentów świadczących tego typu usługi. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną nieocenioną zaletę. Automatyczna brama oznacza również zwiększone bezpieczeństwo. Nie da się jej bowiem otworzyć innymi sposobami, jak tylko dedykowanym pilotem. Na rynku istnieją rozwiązania dodatkowo wyposażone w specjalny alarm, który uruchamia się w momencie próby ręcznego sforsowania bramy. Najnowsze rozwiązania umożliwiają też stworzenie połączenia pomiędzy bramą wjazdową, wejściową i garażową, które obsługuje się wyłącznie jedną komendą. W takim wypadku zamiast pilota używa się aplikacji dostępnej na smartfonach.

Trudno nie docenić wygody takiego rozwiązania. Przedział cenowy powyższych rozwiązań umożliwia niezwykłą elastyczność. Są oczywiście opcje znacząco odbiegające swoimi cenami od pozostałych produktów, ale każdy bielszczanin, który chciałby zapewnić sobie automatyczną bramę z pewnością znajdzie coś dla siebie.