Mechanizm działania silników elektrycznych jest prosty – są one zasilane prądem, który czerpać można z gniazdka lub baterii. Ich współczesne modele charakteryzuje zwykle wysoka moc przy niskim zużyciu energii. Dzieje się tak za sprawą nowoczesnych komputerów wmontowanych w mechanizm silnika. Znajdują także szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia, a w szczególności w przemyśle, gdzie służą funkcjonowaniu wielu maszyn.

Najlepsze silniki w przemyśle

silniki elektryczneObecnie każdy z silników dopuszczonych na rynek musi spełniać szereg przepisów i norm dotyczących parametrów, jakie obowiązują na świecie. Dobry silnik to przede wszystkim taki, który posiada odporność na czynniki mechaniczne oraz nawet najbardziej intensywną eksploatację. Najbardziej niezawodne silniki elektryczne znajdują zastosowanie w mieszadłach, przenośnikach, logistyce i branży spożywczej. Muszą wyróżniać się wysoką wydajnością i utrzymywać stabilną pracę przez wiele lat, zachowując w tym czasie niemal stuprocentową sprawność. Niezwykle ważnym aspektem przy dobieraniu dobrych silników jest to, czy są one ekologiczne, ponieważ coraz więcej firm decyduje się obecnie na rozwiązania chroniące środowisko naturalne. Istotne są również koszty, jakie ponosi się za ich eksploatację. Dużo korzystniejszą opcją z punktu widzenia ekonomii jest więc zakup nie tylko ekologicznych, ale także solidnych i wydajnych silników, które służą przez wiele lat.

silniki elektryczneRóżnego typu zakłady przemysłowe korzystają jedynie z jakościowo najlepszych rozwiązań w kwestii doboru silników elektrycznych i decydują się na najsolidniejsze modele dostępne na rynku europejskim o określonej klasie sprawności (np. silniki premium, energooszczędne). Dostępne są także na rynku dobre modele silników z hamulcem, a także magnetycznych (z magnesami trwałymi). Wybierając odpowiednie silniki np. dla własnego przedsiębiorstwa, warto też zwrócić uwagę na łatwość ich montażu. Nie bez znaczenia są także sposoby chłodzenia – np. za pomocą cieczy lub wentylatora. Do stref zagrożonych wybuchem dobiera się silniki zgodne z profesjonalnymi dyrektywami (niektóre z nich mogą nawet je przewyższać). Najlepsze silniki to takie, które cechuje ekonomiczność i moc, a także wysoka elastyczność i klasa sprawności.

Napędy elektryczne stosowane w przemyśle zużywają większość całej uzyskiwanej energii, co stwarza spory potencjał do optymalizacji dla wielu przedsiębiorstw. Dobranie odpowiednich silników może też znacząco obniżyć koszty ponoszone za energię elektryczną, dlatego ich skompletowanie to bardzo ważna kwestia dla dużych zakładów przemysłowych.