Chcąc mieć ładny i zadbany trawnik, nie wystarczy tylko regularne koszenie i podlewanie w czasie suszy. Żeby trawa rosła równo i gęsto, należy stosować odpowiednie nawozy i dodatkowo używać aeratora. Urządzenie to pomoże w odpowiednim przygotowaniu gleby i przede wszystkim wprowadzi do niej powietrze. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli aeratorów.

Aerator do trawnika

aerator hechtSkładają się one głównie z walca, na którym przymocowane są specjalne kolce. Najlepiej jest ustawić wysokość urządzenia tak, by wbijały się one w ziemię na głębokość około 3-5 milimetrów. Dzięki temu zabiegowi bez problemu można usunąć wszystkie zanieczyszczenia i przede wszystkim zeschniętą trawę oraz chwasty. Jednak najważniejsze jest to, że gleba zostanie napowietrzona i dzięki temu łatwiej będzie przyswajać jej wszystkie substancje odżywcze, a także wodę. Najczęściej do pracy w ogrodzie jest polecany aerator Hecht. Firma ta dostosowuje wszystkie swoje urządzenia do każdego rodzaju trawnika, a także do budowy ciała człowieka. W związku z tym bez problemu można regulować wysokość kółek oraz uchwyt rączki. Do odpowiedniego napędu używane są zazwyczaj silniki elektryczne, bądź spalinowe. Te drugie najlepiej sprawdzą się na obszarach, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest utrudniony. Praca za pomocą aeratora powinna być wykonywana na wiosnę, zazwyczaj jest to kwiecień, oraz na jesień, czyli najczęściej w październiku.

aerator hechtJednak należy pamiętać, że trawnik musi mieć co najmniej trzy lata, ponieważ jest on wtedy odpowiednio ukorzeniony. Jeśli zostanie to wykonane wcześniej, trawa ulegnie zniszczeniu. Fachowcy zalecają by aeratora użyć kilkukrotnie w ciągu tygodnia, zagłębiając kolce na około 3 milimetry. Dodatkowo pamiętając, żeby zabieg przeprowadzać wzdłuż trawnika, dopiero kolejnym razem w poprzek. Po oczyszczeniu trawy i napowietrzeniu gleby, należy posypać ją piaskiem kwarcowym, który wypełni powstałe luki i zapobiegnie wyschnięciu murawy. Wybierając się do sklepu branżowego najlepiej jest skonsultować się z fachowcem, który doradzi odpowiedni model urządzenia. Należy pamiętać, że przy niewielkim ogrodzie najlepiej sprawdzi się aerator elektryczny, który jest bardzo łatwy w użyciu i lekki, przez co niemal każdy może z niego korzystać. Jedyne na co trzeba zwracać uwagę to wymiana wałka, który po prostu z czasem się zużywa. Z kolei przy większej przestrzeni zielonej dobrze jest zainwestować w aerator benzynowy, czy spalinowy, dzięki któremu można szybciej wykonać pracę.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto jest skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach. Dobrze jest zdecydować się na aerator, w którym bez problemu można zmieniać wysokość nakłuć i który jest wyważony. W ten sposób dbanie o trawnik w ogrodzie, czy przed domem nie będzie trudne i pozwoli na jego ładny wygląd.