Obecnie w budownictwie panuje moda na wszelkiego rodzaju energooszczędność. Dotyczy to różnych dziedzin. Na przykład chcemy zapobiegać utracie naturalnych surowców przez zakłady energetyczne wykorzystujące złoża węgla, dlatego zamiast korzystania z miejskiej sieci energetycznej, coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych.

Czym charakteryzują się energooszczędne okna?

oknaDzięki nim możliwe jest bowiem stworzenie własnej, małej elektrowni i produkowanie prądu na użytek naszego gospodarstwa domowego. Energooszczędność dotyczy też ogrzewania, rozwiązań wodociągowo-kanalizacyjnych i tak dalej. Ale budownictwo energooszczędne to jednak przede wszystkim szczelna stolarka otworowa. W końcu to właśnie przez drzwi i okna ucieka z budynku największa ilość ciepła, nawet jeśli ściany i dach są dobrze zaizolowane. Jeżeli chcemy uniknąć tego uciekania ciepła, musimy zdecydować się na specjalne okna energooszczędne. Warto wiedzieć, że nie muszą to być jedynie okna z PVC, gdyż również okna drewniane dobrze sprawdzają się w tej roli. Takie okna od dobrego producenta wyróżniają się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. To dzięki zastosowaniu specjalnych systemów szybowych. Obecnie rezygnuje się bowiem z pojedynczej szyby na rzecz pakietów szyb zespolonych.

oknaTakie energooszczędne okna z Garwolina posiadają szyby dwu- lub trzywarstwowe, co wpływa na parametry termiczne stolarki otworowej. Warto wiedzieć, że skupiając się na energooszczędności, nie dzieje się to zupełnie kosztem innych właściwości okna. Na przykład nie tracimy nic na jego dźwiękoszczelności. Jeżeli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, szum silników samochodów nie będzie dla nas żadnym problemem. Zapomnimy, że w ogóle obok nas istnieje jakaś droga! Z pewnością takie okna poprawią nasz komfort oraz samopoczucie podczas przebywania w domu – będziemy mieli bowiem całkowity spokój niezależnie od pory dnia czy nocy. Jak widać, okna drewniane mają wiele zalet i wszystko wskazuje na to, że warto decydować się na to rozwiązanie, jeżeli zależy nam na wysokim poziomie energooszczędności oraz bardzo dobrych parametrach technicznych stolarki otworowej.

To jednak nie znaczy, że okna plastikowe są pod tym względem gorsze – i tutaj znajdziemy wysokiej jakości modele z dwu- lub trzywarstwowymi szybami, dlatego także takie okna idealnie sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie. Wszystko wskazuje na to, że przy wyborze stolarki otworowej duże znaczenie będzie miało oprócz parametrów technicznych także odpowiednie dopasowanie wyrobów do stylu architektonicznego naszego budynku.