Współcześnie ogromną popularnością, głównie w dużych miastach, cieszą się mieszkania o małym metrażu, które dedykowane są zwłaszcza niezależnym, nastawionym na rozwój singlom. Wbrew pozorom nawet pomieszczenia o ograniczonym metrażu mogą okazać się całkiem przestronne, kluczowa okazuje się wówczas przemyślana aranżacja danego wnętrza, która pozwala nam zazwyczaj zaoszczędzić wiele cennego miejsca.

Pomysłowa i przemyślana aranżacja

aranżacja wnętrz mieszkańJakie konkretne rozwiązania stosowane w mieszkaniach o małym metrażu pozwalają nam dziś wygospodarować więcej przestrzeni? Na samym wstępie należy zauważyć, że choć powszechnie przyjęło się, iż jasne kolory ścian automatycznie powiększają każde pomieszczenie, to jednak coraz więcej osób z powodzeniem stosuje dziś również kolorowe, przykuwające wzrok ściany. Kluczowe okazuje się wówczas zachowanie odpowiednich proporcji – sporo osób maluje dziś jedynie jedną ścianę frontową na żywy, wyrazisty kolor (m.in. butelkową zieleń, czerwień lub ciemny grafit), dla której przeciwwagę stanowią trzy białe ściany nadające pomieszczeniu głębi. Sporą popularnością cieszą się również m.in. płaskie fototapety, które z powodzeniem imitują dziś m.in. białe, ceglane ściany czy marmurowe płyty. Aranżacja wnętrz mieszkań powinna być również pomysłowa, przemyślane projekty pozwolą nam bowiem nie tylko zaoszczędzić sporo cennego miejsca, ale również sprawią, że niektóre wnętrza staną się dla nas wielofunkcyjne.

aranżacja wnętrz mieszkańIdealnym przykładem są m.in. otwarte kuchnie z aneksem kuchennym, które pełnią również funkcję jadalni, a nawet i salonu. Wystarczy wówczas jedynie zburzyć ścianę działową oddzielającą salon od kuchni, rozwiązanie to automatycznie sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzają się również lustra – bardzo pożądane są zwłaszcza duże, zabudowane szafy, które posiadają lustrzane, przesuwane drzwi. Dzięki lustrom każdy pokój sprawia wrażenie większego, z tego też powodu duże lustra coraz częściej montuje się także w przedpokojach, które dzięki temu wydają się optycznie większe. Tego typu wrażenia optyczne możemy jeszcze bardziej spotęgować za pomocą gładkich, jednolitych powierzchni mebli, które będą stapiać się ze ścianą.

Przy aranżacji wnętrza pamiętajmy również o tym, że odpowiednio naświetlone pomieszczenie zawsze będzie wydawać się nam się znacznie większe. Zadbajmy więc o duże okna oraz sufitowe doświetlenie, które z powodzeniem sprawdzi się m.in. w łazience czy przedpokoju. W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na światła LED, które zapewniają zimne, efektowne światło podkreślające nowoczesne, surowe wnętrza.