Dostęp do energii elektrycznej wydaje się być czymś w zupełności oczywistym, wręcz naszą podstawową potrzebą. Jednak nie wszędzie go uzyskamy, istnieją dalej miejsca gdzie linie wysokiego napięcia nie dochodzą, a ludzie i tak jakoś żyją. Problem ten często także ma miejsce na wszelkiego rodzaju działkach, czy miejscach zaludnianych okresowo.

Dlaczego warto posiadać agregat prądotwórczy?

agregatChociażby wiele osiedli tworzących się latem z domków letniskowych przygotowanych na sezon turystyczny, lub po prostu ruchomych stoisk, które rozstawiają się w najróżniejszych miejscach. W tych przypadkach są jednak odpowiednie alternatywy, które pozwalają na uzyskanie energii elektrycznej nawet w miejscach, gdzie nie ma opcji, aby podłączyć się do żadnej linii wysokiego napięcia. Są to często gadżety przenośne, lub już bardziej solidne, stacjonarne. Mowa tutaj o urządzeniach generujących energię elektryczną spalając paliwo – agregatach. Kojarzą się nam one głównie z różnego rodzaju festiwalami, czy imprezami masowymi, gdzie często są głównym źródłem energii. Używa się ich także we wszelkiego rodzaju sytuacjach nadzwyczajnych, gdzie przerwana została dostawa prądu. Wiele firm posiada zapasowe zasilanie w postaci właśnie agregatu. Szczególnie ważne jest to w miejscach, gdzie utrzymany musi zostać ciąg chłodniczy, a w razie jego przerwania cała partia materiału nadaje się tylko do wyrzucenia.

agregatW takiej sytuacji posiadanie dodatkowego zasilania może okazać się zbawienne. Korzystają z nich niektóre służby, takie jak chociażby straż pożarna. Kojarzą się one nam ze spalaniem sporej ilości paliwa bezołowiowego, jednak nie jest to jedyne źródło ich napędu. Wydajne agregaty gazowe na gaz ziemny są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych silników napędzanych benzyną. Gaz ziemny jest gazem w dużej mierze czystym, dlatego też nie pozostawia wiele zanieczyszczeń powietrza, co potwierdza jego emisja 9 razy poniżej normy emisji zanieczyszczeń, które dla porównania w wypadku większości silników benzynowych ledwo co mieszczą się w dopuszczalnej normie. Dodatkowo gaz jest substancją zdecydowanie tańszą, o kaloryczności niewiele mniejszej od benzyny. Korzystając z gazu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 70% na samym paliwie przy tej samej produkcji energii elektrycznej.

Dodatkowo silniki napędzane gazem są dużo bardziej wytrzymałe, niż te napędzane benzyną. Wiąże się to z ilością tworzonych zanieczyszczeń w procesie spalania. Tych przy spalaniu gazu jest zdecydowanie mniej, oraz są znacznie mniej szkodliwe, mniej lepkie i nie osadzają się w tak dużym stopniu na częściach agregatu.