Choć jeszcze całkiem niedawno w budownictwie prym wiodły dachy dwuspadowe, obecnie coraz większą popularnością cieszą się dachy płaskie. Budynki z takimi dachami prezentują się nowocześnie i bardzo dobrze wkomponowują się w architekturę otoczenia. Jednak aby taki dach zabezpieczał budynek przed uciekaniem ciepła oraz przed działaniem wody opadowej, konieczna jest jego odpowiednia izolacja.
Jak izoluje się dachy płaskie
Należy o to zadbać już na etapie projektu. W pierwszym kroku powinniśmy przemyśleć, jaki materiał warto zastosować. Do hydroizolacji można zastosować papę nawierzchniową jedno- lub dwuwarstwową, ale też różnego rodzaju membrany – np. PCV, EPDM, TPO czy też FPO. Wszystkie charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami, dlatego wybór może być ciężki. Przy wyborze powinniśmy po prostu zwracać uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze, na odporność ogniową danego produktu. Ważna jest też izolacyjność akustyczna, jak również ochrona przed zawilgoceniem i zagrzybieniem. Tutaj jednak warstwy są wspomagane przez paroizolację. Jeżeli będzie ona odpowiednio dobrana do pozostałych materiałów, wówczas nie będziemy mieć do czynienia z zawilgoceniem, którego przyczyną jest zazwyczaj po prostu kondensacja pary wodnej. Warto wiedzieć, że dobór paroizolacji zależy od przeznaczenia pomieszczenia.
Na przykład w przypadku garaży czy różnego rodzaju składów panuje tam klasa wilgotności 1, a więc ta najniższa – oznacza to, że ciśnienie pary wodnej jest tam niskie. Wówczas wystarczy zwykła folia paroizolacyjna. Z kolei w przypadku basenów krytych czy łaźni, które mają płaskie dachy, trzeba już stosować lepsze rozwiązania. Producenci z pewnością odpowiednio nam doradzą w tej kwestii. Jak zatem wykonuje się taki płaski dach? Jeżeli jest na nim blacha trapezowa, wówczas w pierwszym kroku układamy folię paroizolacyjną, którą sklejamy za pomocą taśmy PE samoprzylepnej. W następnym kroku kładziemy termoizolacje, na przykład w postaci płyt termoizolacyjnych. Stosujemy przy tym oczywiście metodę montażu nazywaną mijanką. Oznacza to, że arkusze muszą się „mijać”, aby nie powstawały mostki termiczne. Na to stosujemy papę podkładową i mocujemy ją i izolację do dachu za pomocą łączników mechanicznych. Na koniec zgrzewamy papę.
Dobra hydroizolacja oraz izolacja termiczna zapewnią równie dobre warunki w budynku. Ponadto należy zwracać uwagę przy doborze materiałów także na to, czy nie będą zbytnio obciążać konstrukcji. Jeżeli sami nie wiemy, jakie produkty najlepiej wybrać, możemy skontaktować się ze sprawdzonym producentem, który być może nam podpowie.