Nawierzchnie poliuretanowe to idealny wybór na boiska oraz hale sportowe. Materiał ten zapewnia bowiem odpowiednią amortyzację stóp sportowców, dlatego uprawianie sportu staje się bezpieczniejsze. Jednakże aby taka nawierzchnia dobrze spełniała swoją rolę, musi być regularnie konserwowana.

Konserwacja i mycie nawierzchni

nawierzchnie poliuretanoweChodzi o to, aby usunąć wszystkie pojawiające się zanieczyszczenia, ponieważ ich nadmiar po czasie mógłby doprowadzić nawet do uszkodzenia nawierzchni. Będą to z pewnością zanieczyszczenia „luźne”, jak i takie, które wtarły się w powierzchnię. Te luźne śmieci można usunąć po prostu stosując odkurzacz przemysłowy czy też dmuchawę. Oprócz tego jeśli mamy nawierzchnie poliuretanowe – konserwacja może odbywać się z wykorzystaniem wody pod ciśnieniem. Za jej pomocą zmyjemy brud oraz głębsze zanieczyszczenia. To, jak często należy myć nawierzchnię, zależy od tego, jak intensywnie użytkowane jest boisko czy hala sportowa. Większy problem stanowią zabrudzenia powstałe na skutek zanieczyszczenia olejem, farbą czy też smarem. Te muszą być usunięte za pomocą specjalistycznych środków chemicznych – takich, które swoim składem nie będą kolidować z materiałem wykorzystanym do budowy nawierzchni i nie wywołają żadnych reakcji.

nawierzchnie poliuretanoweCzasami może zdarzyć się, że taka nawierzchnia poliuretanowa zostanie uszkodzona – na przykład pojawi się pęknięcie. Może ono się poszerzać, jeśli szybko się go nie pozbędziemy, dlatego powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistami, którzy pozbędą się tego problemu, przeprowadzając fachową naprawę nawierzchni poliuretanowej. Dzięki temu nawierzchnia z powrotem może wyglądać jak nowa. Oprócz tego warto wiedzieć, że nawet te boisko czy hala, której nawierzchnia prezentuje się idealnie, po kilku latach (około 3-4) będzie wymagała odnowienia natrysku. W innej sytuacji warstwa dolna czyli mata z granulatu SBR może ulec zniszczeniu. W efekcie naprawa będzie droższa niż wykonanie okresowego natrysku. Słowem podsumowania, choć nawierzchnie poliuretanowe sprawdzają się znakomicie na boiskach oraz halach sportowych, aby były bezpieczne w użytkowaniu, muszą być regularnie konserwowane.

Bardzo ważne jest czyszczenie, aby pozbyć się zanieczyszczeń w postaci piasku, kurzu czy naniesionych śmieci, ale również musimy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu natrysku. Jego zadaniem jest bowiem wydłużenie trwałości nawierzchni poliuretanowej. Zatem aby boisko czy hala sportowa nadawały się do uprawiania sportu, musimy zadbać o to, aby nawierzchnia była zawsze dla sportowców bezpieczna.