W Polsce znajduje się bardzo dużo profesjonalnych ośrodków jeździeckich, które budowane są z najlepszych materiałów i tworzone w taki sposób, by były jak najbardziej praktyczne i odpowiednio przystosowane do koni. Jednym z najważniejszych pomieszczeń jest oczywiście ujeżdżalnia, która w naszych warunkach klimatycznych, może być bez problemu używana przez cały rok. Jednak w jej budowę czasami trzeba wyłożyć dużą sumę pieniędzy.

Hala dla koni

Obecnie wielu właścicieli korzysta z nowoczesnych rozwiązań, które są tańsze, a sprawdzają się równie dobrze. Nie oznacza to jednak, że ich wyposażenie będzie inne. Halę należy przystosować do koni i umieścić w niej najpotrzebniejsze przedmioty. W ten sposób zarówno zwierzęta, jak i ich opiekunowie będą czuć się dobrze i swobodnie będą mogli ćwiczyć. Jednym z najważniejszych elementów jest podłoże. Nowoczesna hala dla koni powinna się nim wyróżniać. Decydując się na konkretny materiał, należy wziąć pod uwagę drenaż, grubość, a także elastyczność. Obecnie dostępne są różnego rodzaju produkty, które trzeba dostosować do zwierząt. Na pierwszym miejscu wymienia się zazwyczaj piasek, który jest najczęściej stosowany. Oczywiście w tym przypadku należy skupić się na jego właściwościach, a także grubości. Fachowcy radzą, by jego cząsteczki miały od 0,05 do 2 milimetrów średnicy. Konie muszą się po nim sprawie poruszać, w związku z tym nie może być go za dużo.

Co więcej, nie można również zapominać o regularnym nawadnianiu. Dzięki temu uniknie się pylenia, które przeszkadza w treningu. Na drugim miejscu znajduje się piasek kwarcowy. Charakteryzuje się przede wszystkim białą barwą, a także dobrą gęstością i elastycznością. Tak samo, jak w przypadku pierwszego produktu, musi być odpowiednio nawadniany. W innym wypadku będzie szkodził i koniom i ludziom. Na przedostatnim miejscu wymienia się ścinki gumowe. Jest to bardzo wygodne i elastyczne podłoże, które sprawdzi się zarówno w hali, jak i na zewnątrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieszać je dodatkowo z piaskiem. Dobrym rozwiązaniem może być również użycie drewna w postaci ścinek kory, czy też trocin.

Budując hale dla koni trzeba wszystko dobrze przemyśleć od samego początku. W ten sposób wszystko dostosuje się przede wszystkim do zwierząt, ale również do ich opiekunów. Codzienne treningi staną się przyjemniejsze. Oczywiście po zakończonych zajęciach należy wszystko dokładnie posprzątać i przygotować na kolejny dzień. Zachowanie porządku jest najważniejsze w ujeżdżalniach, dzięki temu mogą służyć przez wiele lat.