Wszelkiego rodzaju sprzęty korzystające z energii elektrycznej są coraz bardziej powszechne. Można się ich doszukać w wielu aspektach życia codziennego, a ich użytkowanie wiąże się w dużej mierze z oszczędnością i ochroną środowiska naturalnego. Tego typu rozwiązania wprowadzane są masowo do przestrzeni domowej, która także ma się stać miejscem wydajnym, oraz ekologicznym.

Charakterystyka ogrzewania elektrycznego

grzejnik elektryczny z niskim poborem energiiElektryczne systemy ogrzewania stają się czymś coraz bardziej powszechnym i rozwijanym, dlatego też ich stosowanie spotyka się z coraz większym poparciem. Jednym z bardziej wydajnych typów ogrzewania elektrycznego, jest to wykorzystujące promieniowanie podczerwone do ogrzewania poszczególnych elementów znajdujących się wewnątrz pomieszczeń, gdzie zainstalowany jest panel grzewczy. Tego typu konstrukcja stale emituje fale elektromagnetyczne w zakresie promieniowania podczerwonego o krótkiej, lub długiej fali. Zależnie od wymaganej mocy, można spotkać się z różnymi typami tego ogrzewania. W ogrzewaniu domowym stosuje się raczej te korzystające z fali krótkiej, lub średniej długości. Jest to zwykle zakres pomiędzy 780 nanometrów, a 3000 nanometrów. Grzejniki o bardzo niskim zakresie fali charakteryzują się bardzo dużą mocą, a te emitujące promieniowanie mieszczące się w zupełnie dolnym zakresie, często emitują lekkie światło widzialne.

grzejnik elektryczny z niskim poborem energiiZwykle nie stosuje się ich w użytku domowym, gdzie znacznie bardziej praktyczne są te w średnim zakresie, które nie dysponują aż tak dużą mocą. Taki grzejnik elektryczny z niskim poborem energii idealnie nadaje się na główne źródło ogrzewania w domu. Emitowanie fal podczerwonych mieszczących się w środkowym ich spektrum nie wymaga zbyt wiele energii elektrycznej, dlatego też jest to rozwiązanie bardzo oszczędne. Promieniowanie podczerwone mieści się w zakresie wyższym, niż światło widzialne, a zatem posiada ono mniejszą energię. Można więc powiedzieć, że użytkowanie oświetlenia w domu wymaga większego zużycia energii elektrycznej, co jest w gruncie rzeczy prawdą. Siła tego promieniowania polega na jego odpowiednim skupieniu, dzięki czemu bez problemu nagrzewa ono wszelkie elementy znajdujące się w zasięgu panela grzewczego.

Bezpośrednio nagrzewane są elementy wyposażenia wnętrza, konstrukcyjne budynku, oraz organizmy żywe, z kolei powietrze nagrzewane jest pośrednio w trakcie przekazywania ciepła. W tym systemie, oprócz niskich kosztów jego funkcjonowania, nie występuje także zjawisko strat ciepła w czasie jego przekazywania, co dodatkowo wpływa na niskie koszta eksploatacji takiego systemu.