Ogród zimowy to idealne rozwiązanie, gdy chcemy zwiększyć przestrzeń naszego domu i stworzyć dodatkowe wielofunkcyjne pomieszczenie. Oszklona konstrukcja przylegająca bezpośrednio do naszego domu umożliwia nam płynne przejście z pomieszczenia domowego do nowej przestrzeni. Jeśli potrzebujemy większego metrażu, który spełniałby funkcje salonu czy jadalni, przeszklona oranżeria to doskonały wybór. O czym warto pamiętać, chcąc przystosować ogród zimowy do domowego wypoczynku?

Jak zaaranżować oranżerię?

Okno, oranżeriaZ całą pewnością oranżeria to inwestycja, która powinna zwracać się przez cały rok. Bez względu na to, czy chcemy w niej hodować rośliny czy wypoczywać na wygodnym leżaku, ogród zimowy musi być dostosowany do każdej pory roku. Dzięki temu będziemy mogli z niego korzystać w każdej chwili, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Już na etapie projektowania ważna jest więc każda podejmowana przez nas decyzja. Dlatego wszelkie pomysły powinniśmy omawiać z fachowcami, którzy będą budowali nasz ogród. W Polsce nie trudno znaleźć godną zaufania ekipę budowlaną, której specjalnością jest między innymi oranżeria Warszawa w przypadku województwa mazowieckiego jest najlepszym miejscem, w którym warto zacząć poszukiwania, jednak pamiętajmy, że nawet w mniejszych miejscowościach znajdziemy firmy realizujące zlecenia tego typu. Oranżeria występująca w charakterze domowego pokoju, musi być przede wszystkim odpowiednio ocieplona. Warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe oraz lepszej klasy szyby, które będą skutecznie izolowały ciepło.

OranżeriaWybierając materiały do budowy konstrukcji ogrodu, powinniśmy rozważyć materiał, jakim jest drewno. Posiada ono właściwości termoizolacyjne, więc dodatkowo wzmocni ocieplenie w pomieszczeniu. W letnie upalne dni da o sobie znać z kolei większa temperatura w oranżerii. Dlatego należy się przygotować na cieplejsze dni, pamiętając o odpowiedniej wentylacji. W ogrodach zimowych okna montuje się zazwyczaj w dachu. Kwestia tego, z której strony naszego domu zdecydujemy się postawić ogród, ma duże znaczenie ze względu na poziom nasłonecznienia i intensywność światła. Zaciemnione pomieszczenie okaże się na dłuższą metę kłopotliwe i będzie wymagało większego zużycia prądu. Skoro już jesteśmy przy oświetleniu, największą popularnością cieszą się w przypadku oranżerii podwieszane lampki lub większe lampy stojące. Tworzą przyjemny klimat, łącząc aranżację ogrodową z wystrojem typowo domowym. Jeśli chodzi o meble, oczywiście obowiązkowy jest wystarczająco duży stół oraz krzesła.

W ramach dodatku możemy oranżerie wyposażyć również w leżak lub fotel ogrodowy, które będą stanowiły idealną strefę do poobiedniego relaksu. Wyposażenie ogrodu zimowego to kwestia dobrania odpowiednich rozmiarów mebli do wielkości przestrzeni. Musimy po prostu znaleźć umiar, by oranżeria była wypełniona w rozsądnym stopniu.