Choć najczęściej kojarzymy dźwigi z funkcją podnoszenia ładunków na określone wysokości, takie maszyny mogą wykonywać także inne zadania. Spójrzmy na mini dźwigi, które charakteryzują się prawdziwą wszechstronnością, jakiej mogą im pozazdrościć inne maszyny. Standardowy mini żuraw posiada wysięgnik, na którego końcu znajduje się hak.

Mini dźwig z wysięgnikiem

 mini dźwigTo właśnie na ten hak można unosić nawet wyjątkowo ciężkie ładunki (takie, których ciężar sięga na przykład 1,5 tony). Inną wersją dźwigu jest taki, który posiada wciągarkę z liną i to na końcu tej liny znajduje się hak. Jednakże takie wyposażenie mini dźwigu nas nie ogranicza, ponieważ istnieje możliwość zamontowania dodatkowego osprzętu, dzięki któremu nasza maszyna będzie predysponowana do wykonywania przeróżnych zadań. Po pierwsze, niezawodny mini dźwig może zostać wyposażony w człony wysięgnika, które zwiększają długość ogólnego ramienia – w ten sposób jesteśmy w stanie podnosić ciężar na większe wysokości. Po drugie, producenci oferują szeroki wybór wysięgników pomocniczych, nie tylko hydraulicznych, ale i ręcznych. Jeden z rodzajów dostępnego osprzętu zakończony jest niezwykle mocnymi ssawkami i idealnie sprawdza się do montażu okien, ponieważ jest w stanie uradzić i bez problemu przenieść nawet wyjątkowo ciężkie szyby. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej całkowicie przeszklonych biurowców.

 mini dźwigSzklane budynki są typowe dla nowoczesnej architektury, jednak ich budowa i montowanie okien wcale nie musi trwać długo, jeżeli zastosujemy właśnie mini żurawie. Fachową nazwą osprzętu dla tego zastosowania jest „chwytak próżniowy”. Producenci oferują też manipulatory podciśnieniowe oraz trawersy, które również sprawdzają się bardzo dobrze. Inną możliwością jeśli chodzi o uzyskanie wszechstronności żurawia, jest zamontowanie wideł załadowczych. Dzięki temu maszyna będzie mogła pełnić funkcję klasycznego wózka widłowego. Z tą różnicą, że nie będzie tutaj kabiny operatora, a sterowanie maszyną będzie odbywało się z zewnątrz. Niezawodny mini dźwig może zastąpić też podnośnik koszowy, jeżeli tylko zamontujemy w nim kosz roboczy. Jak widać, kupując jedną kompaktową maszynę – w postaci mini dźwigu – możemy wykonywać zadania, do których normalnie potrzebowalibyśmy kilka urządzeń!

Zamiast podnośnika koszowego, wózka widłowego, klasycznego żurawia – mamy jeden dźwig, który może wykonywać szereg różnych działań i to z identyczną dla każdego działania skutecznością! Kompaktowe dźwigi to najwyższa wydajność, a przy tym bezpieczeństwo użytkowania.