Oszczędność stała się niesamowicie ważna w dzisiejszych czasach. Żyjemy w momencie, gdzie wszystko zdecydowanie drożeje i oszczędność w każdym możliwym sektorze jest bardzo wskazana. Istnieją kwestie na których można zaoszczędzić zdecydowanie więcej, na innych z kolei mniej.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń?

wentylacja mechanicznaJednym z przykładów może być chociażby ogrzewanie, na którym jesteśmy w stanie zaoszczędzić ogromne sumy pieniędzy, a szczególnie w domkach jednorodzinnych. Ogrzewanie w tych bywa niesamowicie drogie, sięgając astronomicznych cen. Ludzie w niższej jakości domach często doszukują się problemu na siłę, przeprowadzają dodatkowe ocieplenia i owijają się coraz to większa warstwą styropianu. Powoduje to tylko tworzenie się większego zaduchu, a utratę ciepła zmniejsza może minimalnie. Głównym winowajcą w wielu przypadkach jest wentylacja grawitacyjna, która działa na zasadzie różnicy ciśnień. Właśnie ta różnica jest bardzo wysoka zimą i wtedy taka wentylacja działa najbardziej efektywnie. Można by pomyśleć, że to dobrze, ale jednak nie, gdyż wywiewa ona całe ciepłe powietrze, zaciągając w tym samym czasie zimne. Dlatego też jest to główny winowajca większych kosztów za ogrzewanie. Dlatego też energooszczędna wentylacja z odzyskiem ciepła jest niesamowicie dobrym wyborem w dzisiejszych czasach. Taka instalacja pozwala na odzyskiwanie ciepła w czasie rzeczywistym, a zatem znacznie mniejsze koszty ogrzewania.

wentylacja mechanicznaWyrzucane ciepłe, zużyte powietrze zostawia swoją energię cieplną w rekuperatorze, który następnie nagrzewa powietrze zasysane z zewnątrz. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 95 procent wyprodukowanego ciepła. Niezależnie jak ogrzewamy nasz dom, jest to jednocześnie ogromna oszczędność energii, gdyż przy takiej instalacji nie musimy tego robić tak intensywnie. Dodatkowo wentylacja tego typu często wyposażona jest w odpowiednie czujniki kontrolujące wilgotność powietrza, co pozwala na zwalczanie problemu zanim powstanie. Wiele domów ma problem ze zbyt dużą wilgotnością, przez co wydają ogromne sumy na osuszacze powietrza, czy czyszczenie pleśni, oraz grzybów. W tym wypadku wszystkim może zająć się wentylacja nawiewno-wywiewna. Dodatkowo przy posiadaniu takiej wentylacji możemy zrezygnować z inwestowania w klimatyzację, która jest szkodliwa dla zdrowia.

W okresie letnim, można wyłączyć funkcję oddawania ciepła, a powietrze zaciągane i nawiewane do poszczególnych pomieszczeń jest automatycznie schładzane poprzez przelatywanie przez skomplikowany system rur wentylacyjnych. Pozwala to na utrzymanie przyjemnej temperatury latem przy znikomym zużyciu energii. Jest to opcja zdecydowanie bardziej oszczędna, niż dodatkowe montowanie klimatyzacji.