Czas spędzany na świeżym powietrzu jest bardzo ważny dla zdrowia dziecka. Pozwala mu nie tylko dotlenić się, ale też – dzięki bieganiu i zabawom z rówieśnikami – zwiększa jego sprawność fizyczną. To dlatego, jeżeli zależy nam na prawidłowym rozwoju dziecka, powinniśmy ograniczyć jego czas poświęcany komputerom i tabletom, na rzecz zabaw na zewnątrz.

Drewniane place zabaw muszą mieć dobrą konstrukcję

dobry producent placów zabawDobry producent drewnianych placów zabaw proponuje urządzenia, które zapewnią dzieciom prawdziwą rozrywkę. Największą popularnością cieszą się zestawy zabawowe – to komplet określonych urządzeń ściśle połączonych ze sobą. Zestaw może na przykład rozpoczynać drabinka sprawnościowa, z której można przejść na kratownicę pozwalającą na wspinaczkę, po czym jesteśmy już przy wejściu na zjeżdżalnię. Bogatsze wersje składają się z kilku nawet zadaszonych wież, ze ścianki wspinaczkowej i linowej, pomostów łączących poszczególne elementy, a także z drabinki do zwisu na rękach, rury strażackiej czy pomostu wejściowego. Cała konstrukcja wykonana jest z wysokiej jakości drewna, które przed oddaniem do użytku zostało zaimpregnowane z wykorzystaniem metody ciśnieniowej, dzięki czemu jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak intensywne opady deszczu czy śniegu.

producent placów zabawMontaż takiego zestawu jest naprawdę prosty – wystarczy zabetonować poszczególne belki w gruncie, co jest podstawą dla uzyskania odporności na obciążenia powodowane wiatrem lub ciężarem własnym użytkowników. Takie zestawy zabawowe są dla dzieci dużą atrakcją, jednak oprócz nich nie powinno zabraknąć na placu zabaw innych urządzeń, tych bardziej podstawowych, które obecne są zawsze, nawet na najskromniejszym placu. To przede wszystkim piaskownica – ta wykonana z okrągłych belek, z siedziskami w narożnikach, prezentuje się naprawdę dobrze. Należy jednak mieć na uwadze to, że piasek może stanowić zachętę dla zwierząt – psów i kotów, które poruszają się bez smyczy po okolicy. To dlatego przy projektowaniu placu zabaw powinniśmy zadbać o to, aby został on ogrodzony: zwykła siatka ogrodzeniowa z pewnością będzie wyglądać nieestetycznie, dlatego lepsze rozwiązanie stanowi drewniany płotek, który zresztą na pewno znajdziemy u każdego dobrego producenta drewnianego wyposażenia placów zabaw.

Ponadto warto pomyśleć o rodzicach, którzy przychodzą z dziećmi na plac zabaw, aby ich pilnować – nie będą przecież stać czy spacerować przez godzinę lub dłużej. Dla nich przeznaczone są drewniane ławeczki, na których mogą odpocząć. Czasami niektórzy projektanci decydują się też na ławostoły.