Drewniane sklejki bardzo często wykorzystuje się dziś m.in w branży budowlanej do produkcji różnego rodzaju lżejszych konstrukcji, a nawet i do wykończania budynków. Sklejki posiadają bowiem wiele cennych właściwości: są twarde, wytrzymałe na potencjalne uszkodzenia i przede wszystkim bardzo podatne na obróbkę.

Cięcie laserem jest szybkie

cięcie sklejki laseremMateriał ten można również formować w duże, wygodne bloki, które idealnie sprawdzą się przy pracach wykończeniowych oraz przy produkcji mebli. Jaki rodzaj sklejek jest najbardziej popularny w branży budowlanej? Sklejka powstaje ze sklejonych, krzyżujących się ze sobą warstw drewna, które są następnie ze sobą scalane za pomocą specjalnej, szybkoschnącej żywicy. Do produkcji sklejki wykorzystuje się zarówno drewno liściaste, jak i iglaste, które można również ze sobą dowolnie łączyć. W branży budowlanej najlepiej sprawdza się jednak sklejka liściasta, która charakteryzuje się odpowiednią sprężystością oraz wysoką wytrzymałością na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, oraz destrukcyjne warunki atmosferyczne. Sklejki liściaste pokryte są bowiem dodatkową warstwą żywicy, która sprawia, że materiał ten jest w 100% wodoodporny (do wnętrza sklejek nie przenika wówczas wilgoć, ten rodzaj materiału z powodzeniem może być więc stosowany w budownictwie, np. przy tworzeniu elewacji domu). Sklejki liściaste są również najbardziej podatne na obróbkę.

cięcie sklejki laseremCięcie sklejki laserem jest więc bardzo precyzyjne i szybkie. Warto również zauważyć, że różne rodzaje sklejek podlegają konkretnym klasom, które mówią o ich jakości. Wyróżniamy trzy podstawowe klasy produktu, przy czym sklejki najwyższej jakości odznaczają się klasą pierwszą i to właśnie one najlepiej sprawdzają się m.in. przy produkcji mebli czy w pracach wykończeniowych. Sklejki te wykonane są bowiem z najlepszej jakości czystego drewna, które nie jest wzbogacane żadnymi sztucznymi wypełniaczami. Sklejki pierwszej jakości posiadają również najmniej wad fabrycznych, korzystając z nich mamy więc większą pewność, że nasza konstrukcja będzie trwała i stabilna. Sklejki z drzew liściastych idealnie sprawdzą się więc przy bardziej zaawansowanych pracach budowlanych. Z tego drewnopodobnego materiału można zbudować solidne meble, a także ściany działowe, które w połączeniu z blokami bazowymi będą pełnić funkcję stabilnego szkieletu budynku.

Warto również podkreślić, że sklejka ta jest również stosunkowo tania (za sklejkę pierwszej klasy o wymiarach 125×350 cm zapłacimy jedynie 150 zł). Sklejkę liściastą można również swobodnie ciąć za pomocą specjalnego lasera, który może również ją dowolnie znakować oraz wykańczać jej krawędzie (odpowiednio oszlifowaną sklejką można m.in. wykorzystać jako okładzinę do ścian czy sufitów).

Więcej znajdziesz na: www.jklaser.pl