Szczęśliwi ci, którzy mieszkają w dużych, przestronnych domach. Takie przestrzenie dają nam wiele interesujących możliwości aranżacyjnych. Wiele osób szuka stylu, który będzie jednocześnie elegancki, ale i klimatyczny. Dobrym rozwiązaniem jest więc styl industrialny, który łączy w sobie surowy minimalizm z dostojną elegancją. Styl ten powstał dawno temu, charakteryzuje go połączenie klimatu „warsztatowego” z klasycznymi meblami.
Aranżacja w stylu industrialnym
Początki to lata 50. XX wieku. Nowy Jork. Pomieszczenia poprzemysłowe zaczęto przekształcać na mieszkania – najpierw były one zamieszkiwane przez artystów, którzy chcieli tanio przygotować sobie miejsce, w którym będą mogli w ciszy i spokoju oddawać się swojemu zamiłowaniu, a więc pracy twórczej. Meble były zdobywane ze starych, zamkniętych już fabryk. Ostatecznie wyklarował się w ten sposób styl industrialny, który przyszedł do naszego kraju w latach 90. XX wieku, a więc dobre czterdzieści lat później. Cieszy się popularnością jeszcze teraz, choć minęły już kolejne dziesięciolecia. Nawet najlepszy architekt wnętrz w Gdańsku uważa jednak, że – aby styl industrialny był efektowny – musimy posiadać odpowiednio duże przestrzenie do zaaranżowania. Bez tej przestrzeni wnętrze nie będzie prezentować się dobrze. Styl industrialny to doskonały wybór do pomieszczeń wysokich – najlepiej takich, w których znajduje się duży salon, otwarty na kuchnię.
Bardzo ważne są także duże okna na całą wysokość ściany. Jeśli zdecydujemy się na styl industrialny, istotne będzie również wyburzenie ścianek działowych. W kuchni zamiast stołu lepiej zdecydować się na wyspę. Dobrze będą prezentować się także wiszące lampy. Ważne jest, aby każde pomieszczenie dobrze komponowało się z pozostałym – musi być ujednolicone pod względem wyposażenia oraz dodatków. Elementy instalacji rurowych czy elektrycznych mogą pozostać na wierzchu, nie muszą być w żaden sposób ukrywane. Widoczne mogą być także wzmocnienia dachu czy ceglane słupy. Można je nawet wyeksponować, są one bowiem podstawowym wyznacznikiem stylu industrialnego. Jeśli chodzi o meble – powinna charakteryzować je prostota oraz masywność. Mogą być podstarzałe, może być widoczne ich zużycie – to żaden problem.
Oprócz drewna warto wybierać także inne materiały, dobrze sprawdzi się na przykład metalowa szafka na kółkach. Dobrze wykorzystać stal oraz beton, może być również dekoracyjna cegła. Jeśli chodzi o podłogę – może to być parkiet ze starego drewna. Ściany warto utrzymywać w odcieniach szarości czy po prostu bieli.