Nadproże to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy, aby nasz przyszły dom oszczędzał jak najwięcej ciepła. Dzięki niemu znacząco obniżymy koszty ogrzewania i zapewnimy solidną podporę dla elementów ściany i sufitu. W dodatku to optymalny sposób, aby skrócić czas całej budowy. Istnieje kilka sposobów budowy i montażu nadproży. Jakie są najpopularniejsze?
Jak powstają nadproża budowlane?
Fachowcy najczęściej decydują się na tak zwane nadproża żelbetowe. Nad otworem okiennym lub drzwiowym, gdzie ma powstać nadproże, montuje się konstrukcję zbitą z desek. Jest ona w środku wypełniona prętami zbrojeniowymi, które tworzą szkielet całej instalacji. Konstrukcja zalewana jest masą betonową. W międzyczasie, gdy materiał schnie i twardnieje, zewnętrzna strona desek jest okładana materiałem izolującym ciepło. Dzięki temu beton nie będzie marzł. Gdy masa się zwiąże, możemy zdjąć deski, a belka podtrzymująca konstrukcję domu jest gotowa. Betonowe nadproża budowlane możemy wykonać również innymi sposobami, choć dość podobnymi. Przykładowo, można użyć kształtek nadprożowych. Mają one charakterystyczny kształt przypominający literę „U”. Wykorzystywane są w ścianach murowanych. Na początek na ścianie nad otworem okiennym lub drzwiowym mocuje się specjalną deskę, która służyć będzie za podporę. Powinna być ona idealnie wypoziomowana.
Na desce układamy kształtki oraz pręty zbrojeniowe i całość zalewamy betonem. Kształtki nadprożowe można wykorzystać również jako elementy szalunkowe słupków żelbetowych. Muszą mieć w tym celu specjalną obudowę ceramiczną. Inny rodzaj to nadproża strunobetonowe. To uniwersalny materiał, który można stosować bez względu na miejsce montażu czy typ obciążenia. Strunobetonowe dostępne są w dwóch rozmiarach: 72 x 115 milimetrów oraz 120 x 115. Są lżejsze od klasycznych nadproży prefabrykowanych, a ich rozpiętość może sięgać nawet do około 4 metrów. Nadproża strunobetonowe są bardzo funkcjonalne i łatwe w montażu. Świetnie się sprawdzają między innymi w przypadku przesklepień otworów w ścianach działowych. Nadproża są dostosowane do wszelkich preferencji architektonicznych. Coraz częściej można zetknąć się z projektami, w których dominują niestandardowe rozwiązania, takie jak na przykład okrągłe czy elipsowate otwory okienne.
Nietypowe aranżacje nie stanowią problemu. Wystarczy jedynie dobrze poszukać i zasięgnąć informacji, a wtedy dobierzemy takie nadproże, które spełniać będzie wszystkie swoje funkcje, niezależnie od założeń projektu. Szeroki wybór i bogate techniki wykonania gwarantują bezpieczeństwo, sprawną budowę i ekonomiczne gospodarowanie energią cieplną w domu. Właściwy wybór nadproża to rzecz priorytetowa.