Źródła energii odnawialnej pozwalają na zmniejszenie kosztów prądu czy ogrzewania. Jeżeli poszukujemy więc sposobów na oszczędności na przykład w zakresie energii elektrycznej – pomyślmy o rozwiązaniach ekologicznych. Jednym z nich jest wykorzystanie promieni słonecznych.

Jak działają systemy fotowoltaiki?

panele słoneczne Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza w nowoczesnym budownictwie. Ogniwa fotowoltaiczne ze sklepu internetowego odznaczają się najwyższą jakością i pozwalają na stworzenie sprawnego i efektywnego systemu fotowoltaicznego. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych. To ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Te polikrystaliczne tworzą moduły płytek, do których produkcji użyto półprzewodnikowego krzemu – jego rozpuszczenie w podciśnieniu pozwoliło na przelanie do formy, gdzie mógł zastygnąć. Tak stworzone krążki krzemu odznaczają się wysoką sprawnością, choć w tej kwestii najlepsze są jednak ogniwa monokrystaliczne – tutaj najlepszą jakość uzyskano dzięki odpowiedniemu, równomiernemu ułożeniu struktury kryształu w jednym kierunku. Niestety taka technologia produkcji wiąże się z wysokimi kosztami, w związku z tym takie ogniwa są droższe od tych polikrystalicznych.

panele słoneczne Przyglądając się zasadzie działania ogniwa fotowoltaicznego, można opisać ją w kilku krokach. W krzemowej płytce półprzewodnikowej znajduje się pole elektryczne, dzięki któremu po wybiciu elektronów i stworzeniu nośników o przeciwnych ładunkach, ładunki te mogą zostać rozdzielone przez pole elektryczne, co umożliwia pojawienie się napięcia. Dzięki temu wystarczy do ogniwa fotowoltaicznego podłączyć urządzenie do pobierania energii i następuje wówczas przepływ prądu. Dzięki panelom możliwe jest bezpośrednie wytwarzanie prądu, bez żadnych strat. To dlatego fotowoltaika uważana jest za sprawny system przetwarzania energii – nawet pochmurne dni nie przeszkadzają w wytwarzaniu mocy: wówczas wykorzystywane jest światło rozproszone. Ponadto koszty inwestycji są jednorazowe, zaś koszty eksploatacji – niewielkie. Nawet te jednorazowe koszty każdy z nas może nieco zmniejszyć, jeśli postara się o uzyskanie dotacji, które oferuje zarówno Unia Europejska, jak i urzędy naszych miast. Dotacje mogą mieć różną wysokość – może to być do 40% kosztów kwalifikowanych, ale też na przykład 80% w formie niskoprocentowej pożyczki.

W ofertach sklepów z elementami fotowoltaicznymi, znajdziemy szeroki wybór paneli – zarówno tych mono-, jak i polikrystalicznych, a także inwertery oraz całe zestawy fotowoltaiczne, w skład których oprócz wymienionych produktów zalicza się także dodatkowe akcesoria i okablowanie.