Każdy ogród trzeba pielęgnować, inaczej trawnik, warzywa, czy kwiaty zmarnieją. Za dużo słońca lub cienia, za dużo lub za mało nawozu, czy niedbanie o wyrywanie chwastów z pewnością sprawi, że działka stanie się zaniedbana. Równie ważne jest nawodnienie ogrodu. Bez wody żadna roślina długo nie przeżyje, nawet kaktusy i rozchodniki potrzebują wody od czasu do czasu. Na promieniowanie słoneczne czy wiatr nie mamy wpływu, jednak na podlewanie już tak.

Szybkie nawadnianie działki

sterownik do nawadnianiaW jaki sposób szybko i dokładnie podlać działkę, tak by się nie namęczyć? Są różne metody. Konewką można podlewać pojedyncze kwiatki czy niektóre warzywa, które wolą podlewanie dokorzeniowe, a nie polewanie ich z góry. Jednak przy trawniku to się z pewnością nie sprawdzi. Lepszy już będzie wąż ogrodowy. Zwykle można go ustawić albo na mocny, wąski strumień, albo na delikatną mgiełkę do zraszania np. kwiatów. Jednak i tu są problemy, bo wąż ma ograniczoną długość. Obecnie najlepiej ocenianą opcją jest podlewanie automatyczne. Potrzebne są tu linie kroplujące, zraszacze oraz sterownik do nawadniania działki. Linie kroplujące to wąskie rury z otworkami przez które powoli przecieka woda. To sprawdza się np. na ogródkach warzywnych. Zraszacze stosuje się do podlewania trawnika. Długość strumienia i kąt poruszania się zraszaczy można dopasować. Jednak najważniejszy jest sterownik. To dzięki niemu cały system może sprawnie działać. Zwykle panel kontrolny systemu nawadniającego jest montowany w garażu. Na panelu ustawia się czas rozpoczęcia i zakończenia podlewania.

sterownik do nawadnianiaZwykle można zaprogramować podlewanie na cały dzień. Na przykład, podlewanie ma się włączyć o szóstej rano i trwać do siódmej, a potem się włączy od osiemnastej do dwudziestej. Osobno programuje się podlewanie zraszaczami, a osobno liniami kroplującymi. Zwykle sterownik wystarczy ustawić raz i to wystarczy. Zmienia się ustawienia tylko wtedy kiedy np. nadeszła susza i potrzebne jest dłuższe podlewanie. Warto zaznaczyć, że przed zimą (kiedy przyjdą przymrozki)trzeba usunąć wodę z systemy nawadniania. W przeciwnym razie woda zamarznie i może rozsadzić węże i zraszacze. Zwykle wykorzystuje się do tego specjalne pompy.

Potem można wyłączyć sterownik nawadniający całkowicie lub zastopować programy. Podsumowując, najkorzystniejszą opcją jeśli chodzi o nawadnianie działki jest wykorzystanie automatycznych systemów podlewających, w skład których wchodzi panel kontrolny, zraszacze do podlewania trawnika i linie kroplujące do warzyw, drzewek owocowych, czy też krzewów.

Poczytaj również http://nawadnianie-sklep.com