Wszelkie prace budowlane wiążą się z generowaniem odpadów – najwięcej powstaje ich podczas rozbiórki budynku. Sporo znajdzie się także na placu budowy. Do koordynatora prac powinno należeć zapewnienie odpowiedniego zbiornika na odpady, dzięki czemu plac budowy byłby oczyszczany na bieżąco. W ten sposób nie dopuszczono by do powstania hałd śmieci, które reorganizowałyby pracę.

Wybór odpowiedniego kontenera na gruz

kontenery na gruzKontenery na gruz, które są najlepszym rozwiązaniem na place budów, mogą mieć różne pojemności – na małych budowach wystarczą te 1m3 lub 4m3, większe zaś roboty budowlane mogą wymagać kontenerów o pojemności 7m3, 15m3 lub nawet 36m3. Wybierając firmę, która ma nam dostarczyć kontener, zwróćmy uwagę na zasady wynajmu. Niektóre firmy bowiem proponują opłatę zależną od ilości śmieci, inne zaś zaznaczają, że opłata dotyczy kontenera – jeżeli zapełnimy dany zbiornik jedynie do połowy, płacimy tyle samo, ile w sytuacji, gdy wypełnilibyśmy go po brzegi. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć, jakiej wielkości kontener będziemy potrzebowali. Wiadomo, przed rozpoczęciem prac nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile odpadów zostanie wyprodukowanych, ale na pewno możemy to oszacować – nie popełnimy wówczas błędu związanego z zamówieniem kontenera 15m3, podczas gdy wystarczyłby pojemnik o połowę mniejszy. Ponadto wybierając za mały kontener, zawsze możemy zamówić drugi – i oba całkowicie zapełnić.

kontenery na gruzWybierając za duży, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy też za niezapełnione miejsce w nim. Z drugiej strony – nie liczmy na to, że w przypadku za małego kontenera, górka śmieci mogłaby wystawać poza burty (w końcu zabrakło tylko odrobiny miejsca!). Zgodnie z przepisami, odpady nie mogą wystawać poza brzegi kontenera – jest to istotne ze względów bezpieczeństwa. Przewożąc kontener, gruz znajdujący się ponad burtą mógłby wypaść i spowodować zagrożenie na drodze. Żaden doświadczony kierowca ciężarówki przewożącej kontenery na gruz, nie pójdzie więc nam na ustępstwo – to na nim bowiem spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne dostarczenie kontenera do firmy. Biorąc pod uwagę omawiane sytuacje, wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniej pojemności kontenera będzie trudny, jednak nie nastawiajmy się negatywnie.

Z pewnością uda nam się sprawnie oszacować, ile gruzu będzie należało wywieźć z naszego placu budowy. W razie co możemy zamówić także worek Big-Bag, którego pojemność liczy 1m3. Jest tak wytrzymały, że oprócz zwykłych odpadów budowlanych, można w nim umieszczać gruz. Takie worki również dostarczają firmy zajmujące się wynajmem kontenerów.