Od wyboru właściwego typu ogrzewania w naszym domu zależy późniejszy komfort mieszkania w nim. Współczesny rynek grzewczy ma do zaoferowania całą masę rozwiązań, dlatego przy wykańczaniu mieszkania warto poświęcić temu tematowi nieco więcej uwagi tak, żeby dokonać właściwego wyboru.

Izolacja podnosząca komfort

izolacja podłogowaCoraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe – jest bardzo wydajne i nie zajmuje przy tym przestrzeni mieszkalnej, którą można spożytkować w inny sposób. Zanim jednak zdecydujemy się na tego rodzaju rozwiązanie, należy pamiętać o tym, że wymaga ono zastosowania specjalnych metod montażu. Dla właściwej izolacji podłogi trzeba zamontować pod nią odpowiedni podkład – zwłaszcza wtedy, gdy na podłodze zamierzamy położyć drewniane panele. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki poliuretanowa, która wykazuje się blisko sześciokrotnie większą gęstością tworzywa niż zwykła pianka montażowa. Jej zalety można by mnożyć w nieskończoność, jednak do najważniejszych z nich należą: wysoka jakość materiału, który pozwala na przepuszczanie powietrza (tak zwana pianka oddychająca) oraz bardzo łatwy sposób montażu. Piankę instaluje się bezpośrednio pod panelami – wystarczy odmierzyć odpowiedni skrawek materiału i umieścić go na swoim miejscu.

izolacja podłogowaPianki są elastyczne, dlatego nie kruszeją i można je przycinać w dowolny kształt, nawet zaokrąglony, dlatego dopasują się do każdego projektu wnętrza. Są świetnym materiałem izolacyjnym – dzięki swoim właściwościom cienka izolacja podłogowa zapewnia wysoki komfort grzewczy dla całego pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe ma tę zaletę, że utrzymuje ciepło na całej powierzchni podłogi – przy standardowym ogrzewaniu ciepłe powietrze unosi się zwykle pod sufitem, ponieważ jest lżejsze od zimnego powietrza. System podłogowy zapewnia grzanie od spodu, a odpowiednia izolacja utrzymuje ciepło w podłodze, przekazując je przedmiotom, które mają z nią bezpośredni kontakt. W ten sposób otrzymujemy wiele źródeł ciepła jednocześnie, co sprawia, że mieszkanie nagrzewa się bardzo szybko i na długo zachowuje pożądaną temperaturę. Materiał izolujący ciepło ma jeszcze inna zaletę, tę mianowicie, że stanowi doskonałe wygłuszenie pomieszczeń. Dzięki swoim właściwościom pianka podkładowa tłumi, na przykład, dźwięk uderzających o podłogę obcasów.

Dobry materiał izolujący, poza swoim głównym przeznaczeniem, posiada mnóstwo innych zalet, co czyni go wyjątkowo uniwersalnym. Każda podłoga – zarówno ta z drewnianych paneli, jak i ceramicznych płytek – wymaga użycia właściwego podkładu. Dla tradycyjnych paneli najlepszym wyborem jest cienka pianka izolacyjna.