Jeszcze do niedawna kominki kojarzyły się wyłącznie z ogromnym domem i bogatymi właścicielami. Obecność kominka była czymś w rodzaju wyznacznika dobrobytu w całym domu. Wiązało się to z tym, że montaż i utrzymanie kominka było wyjątkowo drogie, a sama praktyka wskazywała, że pełni on głównie funkcje ozdoby lub ewentualnie dodatkowego ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje. Jako tak mało praktyczny obiekt, był dużo za drogi i stąd ten brak popularności w przeciętnych domach. Dlatego konstruktorzy kominków stworzyli model, który nie tylko świetnie wygląda, ale przede wszystkim jest wyjątkowo praktyczny.

Jak działają kominki akumulacyjne?

Poza oczywistymi walorami estetycznymi kominki akumulacyjne ogrzewają również cały dom. To właśnie on może z powodzeniem zastąpić piec ogrzewania grzewczego, zwłaszcza w małym domu. Posiada to wiele zalet, jednak jedną z największych, dotyczy wydajności. Dzieje się tak, dzięki spalaniu się spalin w kominku akumulacyjnym. To właśnie to pozwala na realne zaoszczędzenie na opale. Co więcej, wystarczy podkładać około 3 lub 4 razy dziennie. To wyjątkowo oszczędny i wygodny sposób na ogrzanie domu. Kominek akumulacyjny działa jednak nieco inaczej, niż można by się tego spodziewać. W przeciwieństwie do pieców kaflowych nie ocieplają tylko jednego pomieszczenia, wywołując wysoką amplitudę temperatur, a działają równomiernie i powoli, tak by w pomieszczeniu temperatura wzrosła właśnie w taki sposób.

Proces ten wspomaga wszystkich, którzy cierpią na alergię lub boleśnie odczuwają skutki przesuszonego powietrza w pomieszczeniu. W tym wypadku do tego nie dochodzi. Nie podnosi się również kurz, a cyrkulacja powietrza nie przebiega w ten sam sposób, jak w przypadku zwykłych kaloryferów. Tu następuje emisja ciepła tylko za pośrednictwem fali podczerwonej. Warto również wspomnieć, że kominek działający w sposób akumulacyjny, mogą być ośrodkiem samodzielnego systemu grzewczego domu, jednak w przeciwieństwie do zwykłego pieca CO, kominek znajduje się w salonie, dając poczucie przytulności i zapewniając wysokie wrażenia estetyczne.

Choć kominki wciąż pełnią funkcję reprezentatywną w salonie, to nie muszą ograniczać się tylko do tej funkcji. Współcześnie kominek znajdujący się w salonie może ogrzewać cały dom i zapewniać ciepło przez cały czas. Przy minimalnym wkładzie i wysiłku można mieć cały dom odpowiednio ogrzany, za pomocą małego niepozornego kominka. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na zakup kominka do własnego salonu. W ten sposób można jednocześnie zapewnić prawidłowe ogrzewanie domu oraz wyjątkowo przytulny element salonu.