W prowadzeniu gospodarstwa domowego jedną z ważniejszych spraw jest możliwie niedrogie utrzymanie go. Na to, ile kosztuje nas eksploatacja samego budynku, wpływ ma wiele czynników – jednym z nich jest rodzaj ogrzewania, z jakiego korzystamy. Sprawą drugorzędną jest samo paliwo (gaz, olej lub materiały stałe) – koszta mogą się różnić nieco między sobą, jednak największy wpływ zarówno na jakość ogrzewania, jak i na wydatki z nim związane będzie miał zawsze piec.

Kocioł do domu

buderus kocioł kondensacyjny Do wyboru mamy tradycyjny, z otwartą komorą spalania lub kondensacyjny, z zamkniętą komorą. Ten drugi charakteryzuje się dużo większą wydajnością w stosunku do pierwszego – jego efektywność przekracza zwykle sto procent zapotrzebowania. Przykładowo, Buderus – kocioł kondensacyjny do domu charakteryzuje się wydajnością na poziomie około aż stu dziesięciu procent. To przede wszystkim dzięki wspomnianej zamkniętej komorze spalania, która pozwala na wykorzystanie także ciepła pochodzącego ze spalin, które w tradycyjnym kotle uciekają po prostu przez komin. Co więcej, dzięki zamkniętemu obiegowi, potrzebują dużo mniejszej temperatury do spalania, co przekłada się bezpośrednio na zużycie energii. Zamknięte kotły są też dużo bezpieczniejsze od tradycyjnych, a także nie wymagają zastosowania wentylacji ściennej, co znacząco wpływa na walory estetyczne pomieszczenia, w którym się znajdują. Same zresztą kotły prezentują się wyjątkowo elegancko, dlatego wpasują się w każde wnętrze – montuje się je zarówno w kotłowniach, jak i w łazienkach.

buderus kocioł kondensacyjny Zwłaszcza w tych ostatnich powinny prezentować się dobrze, spełniając jednocześnie swoją funkcję. Kotły z zamkniętą komorą spalania wykorzystują zjawisko kondensacji, czyli przechodzenia pary wodnej ze stanu lotnego w stały (skraplania), podczas którego oddawane jest ciepło. Dzięki temu kotły kondensacyjne pozyskują energię cieplną z dwóch źródeł, co znacznie zwiększa ich efektywność, generując tym samym ogromne oszczędności dla samego gospodarstwa domowego. Są one ponadto urządzeniami ekologicznymi, które w stu procentach wykorzystują surowiec, który eksploatują. Jeden kocioł jest w stanie zapewnić ciepło dla całego domu – można go podłączyć do każdego rodzaju ogrzewania, najefektywniej działa jednak z ogrzewaniem podłogowym, które staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne ze względu na swoje właściwości.

Ogrzewanie podłogowe kumuluje bowiem ciepło w przedmiotach, które mają z nią styczność, co zwiększa ich efektywność. W połączeniu więc z kotłem kondensacyjnym jest idealnym rozwiązaniem zapewnienia ciepła w naszych domach.