Meble w domu zmieniamy co kilka, a raczej – co kilkanaście lat. Jest to więc inwestycja na długi okres czasu, musi więc zostać dobrze przemyślana, aby meble przetrwały przez tyle lat, dobrze się prezentowały, a przy tym były funkcjonalne. Porównując dostępne na rynku materiały, niewątpliwie dojdziemy do wniosku, iż najkorzystniej pod wieloma względami wypada drewno.

Dobrze pielęgnowane meble dębowe

meble z dębu litegoMeble z niego wykonane są naturalne, ekologiczne, bardzo trwałe, a do tego cechują się niezaprzeczalnymi walorami estetycznymi. Meble z drewna pasują do właściwie każdego pomieszczenia. Zależnie od stylu, w jakim je wykonano, z gracją wpasują się w aranżacje nowoczesne i bardziej klasyczne. Do wyboru jest wiele gatunków drewna: buk, jesion i dąb spośród gatunków europejskich, a także drewno egzotyczne. Egzotyczne drewno jest uważane za najbardziej wytrzymałe, jednak należy mieć na uwadze, że meble zużywają się w mniejszym stopniu niż np. podłoga. Jeśli zależy nam na wysokiej trwałości, najlepsze okażą się meble z dębu, który jest najsolidniejszym gatunkiem europejskim, ale meble z niego wykonane wciąż są tańsze niż te z drewna egzotycznego. Dąb cechuje brązowa barwa, z możliwym żółtym albo szarym odcieniem oraz charakterystyczny, wyraźny rysunek słojów. Jest to drewno bardzo odporne na wahania temperatur oraz wilgotności, sprawdzi się więc nawet na meble łazienkowe oraz kuchenne.

meble z dębu litegoSolidne meble z dębu litego, jeśli będziemy prawidłowo je pielęgnować, przetrwają w dobrym stanie i bez odkształceń przez wiele lat. Do ich czyszczenia wystarczy miękka szmatka, ewentualne plamy należy szybko usunąć z pomocą łagodnego detergentu. Szczególnie wrażliwe na plamy są meble olejowane, meble woskowane czy lakierowane cechuje wyższa odporność. Należy też uważać przy stawianiu bezpośrednio na nich gorących rzeczy, na przykład kubka z herbatą. Aby uniknąć przebarwienia, powinniśmy stosować podkładki stołowe. Taki drobiazg sprawi, że meble zostaną ochronione przed wysoką temperaturą i zachowają swój nieskazitelny wygląd. Dębowe meble można wykorzystać w całym domu. Ze względu na swoje właściwości sprawdzą się jako meble kuchenne czy do jadalni. Dębowe łóżko zniesie nawet największy ciężar, podobnie jak regały, których półki nie ugną się pod stosem książek.

Ponieważ drewno posiada właściwości higroskopijne, meble drewniane wpływają na regulację poziomu wilgoci w domu: pochłaniają ją, gdy powietrze jest bardzo wilgotne i oddają, gdy powietrze jest suche. Wpływa to w zauważalny sposób na komfort przebywania w pomieszczeniach.